Počasie hrozí, že prinesie mrazy a sneženie

Novinka

Zostavovať predpoveď v týchto dňoch na viac ako dva dni je nesmierne komplikované. Vývoj počasia sa totiž veľmi prudko mení a ensemble, čo sú behy jednotlivých modelov sú značne rozptýlené. 

Počas piatka začne do východnej Európy prenikať z Arktídy poriadne studený vzduch. V Rusku očakávajú mrazy a sneženie. Chladná však bude celá východná Európa. Počas víkendu tak zavládne vo východnej Európe zimné počasie. Vývoj je nejasný od nedele a reálne hrozí, že zima príde aj na Slovensko a môže, najmä na severe aj snežiť. Teploty by počas dňa mohli na celom území spadnúť pod +10°C.

Počasie sa totiž môže vyvinúť tak, že sa nad Jadranom v sobotu a v nedeľu prehĺbi výrazná tlaková níž. Tá by sa v pondelok mohla dostať už nad Balkán a zrážkovou činnosťou by tak mala ovplyvňovať aj počasie u nás. No zároveň by však táto tlaková níž mala otvoriť východné prúdenie a to znamená, že studený vzduch, ktorý do východnej Európe prenikol počas víkendu sa dostane až do strednej Európy. 

Či sa predpoveď zimného počasia naplní sa vyprofiluje v nasledujúcich dňoch. Ensemble numerických modelov totiž medzi jednotlivými behmi majú výkyv až 10°C, a tak je zatiaľ tá skutočná varianta nejasná. V Bratislave tak môže byť v pondelok reálne maximá len do +5°C, ale kľudne aj do +14°C.

Obr: Očakávaná hranica sneženia, výstup GFS (data: in-pocasie.sk)