Polárna žiara bude dnes najintenzívnejšia

Novinka

Počas prvej polovice dnešnej noci bude polárna žiara opäť veľmi aktívna. Geostacionárna búrka bude dosahovať medzi hodinami 23:00 až 2:00 planetárny index na úrovni až Kp 6, čo je ešte o stupeň viac ako počas uplynulých dvoch nocí. Pri indexe Kp 5 bola napríklad pozorovaná z Nemecka či juhovýchodného Poľska. Intenzita by mala približne o tretej hodine ráno klesnúť opäť na hodnotu Kp 5. 

Intenzita síce oproti minulým nociam bude vyššia, no pozorovanie môže pokaziť oblačnosť. Zatiaľ čo platí že čím severnejšie sa nachádzame, tým väčšia šanca na pozorovanie polárnej žiary je, práve na severe sa nachádza momentálne najviac oblačnosti. Modely predpovedajú najmenej oblačnosti na severovýchode Slovenska, no aj tam by malo zostať polooblačno až oblačno. Šanca na pozorovanie polárnej žiary tak výrazne klesá. Vyzerá to tak, že na ďalšiu príležitosť si budeme nejaký ten čas musieť počkať.

Slnečné maximum tohto cyklu by malo na našom území vyvrcholiť v auguste, kedy sa očakáva najvyšší počet slnečných škvŕn. Všeobecne platí, že čím viacej škvŕn, tým je zo Slnka "vystreľovaných" aj viac nebezpečných lúčov. Čím ich je viac, tým narastá aj šanca, že zasiahnu Zem a vytvorí sa tak geomagnetická búrka na póloch, následkom ktorej vzniká aj polárna žiara.

img
Predpoveď indexu Kp podľa NASA (čas je v UTC)
img
ilustračná foto