Polárna žiara budeme opäť vidieť v noci

- Ľ.F.
Novinka

Na Zemi prebieha aj v týchto chvíľach výrazná geomagnetická búrka. Tá vyvoláva v severných oblastiach nádhernú a v týchto dňoch aj nadštandardne výraznú polárnu žiaru. Tá bola pozorovaná uplynulú noc na severe Nemecka, Poľska či Dánska. Slabšia polárna žiara bola taktiež pozorovaná z Podkarpatského vojvodstva na juhovýchode Poľska. 

Nasledujúcu noc nás opäť čakajú priaznivé podmienky. Modely sa zatiaľ jednoznačne nezhodujú na intenzite polárnej žiary počas noci, naznačujú však opäť vysoké hodnoty. Tie sa pohybujú od Kp 4 po Kp 6. Predpoveď polárnej žiary je však nesmierne obtiažna a ukázať sa môže aj pri nízkych hodnotách Kp. Naopak aj pri vysokých hodnotách ju nemusí byť vidno, no šanca je väčšia. Na našom území by mala byť pozorovateľná pri Kp 5 použitím fotoaparátov s dlhou uzávierkou a pri Kp 6 a vhodných podmienkach na miestach s nulovým svetelným znečistením aj voľným okom. To sa však týka len najsevernejších oblastí Slovenska.

Predpoveď na nasledujúcu noc momentálne ráta s nižšími hodnotami, od Kp 4 do Kp 5. Hodnoty sa však každou hodinou menia a rozsah je prevažne od Kp 4 do Kp 6.

Počas nadchádzajúcej noci odporúčame upriamiť zrak na severný obzor. Šanca na pozorovanie polárnej žiary aj na Slovensku tak naďalej pretrvá. O tom, kde a ako sledovať polárnu žiaru sa dočítate viac v našom návode