Pondelok bude upršaný a studený

Novinka

Koniec víkendu bude ešte v znamení teplého a slnečného počasia. Maximálne teploty v nedeľu budú dosahovať +27 až +30°C, na severe do +24°C. Popoludní sa však už môžu vyskytnúť prehánky či búrky. Situácia sa zmení už počas noci na pondelok.

Počas noci na pondelok postúpi studený front

Zmena nastane v noci z nedele na pondelok. Od severozápadu začne nad naše územie postupovať zvlnený studený front. Sprevádzaný bude najmä intenzívnym dažďom, no na jeho čele sa môžu vyskytnúť aj búrky. Tie však nebudú intenzívne a sprevádzané budú najmä prívalovým dažďom. Krupobitie sa očakáva len veľmi ojedinele. Front so zrážkami sa bude postupne presúvať na východné Slovensko. 
Cez deň sa situácia ešte viac skomplikuje, keď k nám od severu začne vo vyšších vrstvách prenikať tlaková níž. Stred tejto níže sa bude presúvať z južného Poľska cez stredné Slovensko ďalej na juh. V súvislosti s presunom tejto níže očakávame aj výdatné zrážky. Ich presnejšia lokalizácia je veľmi komplikovaná. Posledné výstupy však očakávajú najviac zrážok na strednom a východnom Slovensku. Zatiaľčo dážď sa bude sústreďovať na východné Slovensko, na strednom Slovensku a na západe budú počas dňa vznikať prehánky a búrky.

Animácia narastajúcich úhrnov zrážok od nedele večer do utorka

Zároveň sa aj výrazne ochladí. Počas pondelka očakávame maximálne teploty miestami až o 10°C nižšie. Najvyššie denné teploty vystúpia na +20 až +24°C. Na Liptove, Orave a na Spiši len okolo +17°C. Situáciu bude naviac komplikovať severozápadný až severný vietor, ktorý bude najmä na západe dosahovať v nárazoch 40 až 60 km/h. V ostatných oblastiach bude fúkať vietor do 40 km/h.

Už v utorok ráno však zrážky začnú ustávať. Do nadvlády sa opäť dostane tlaková výš a s ňou spojené stabilné, slnečné a na túto dobu aj teplé počasie.