Popoludní zosilnie vietor.Na hory príde orkán

Novinka

Dnes začal na našom území silnieť vietor. Ten v priebehu popoludnia naberie ešte viac na sile. Počasie totiž ovplyvňuje tlaková níž nad Maďarskom a súčasne výbežok vyššieho tlaku vzduchu, ktorý sa nad oblasť strednej Európy natláča z Britských ostrovov spôsobí výrazný tlakový gradient. 

Hodnoty tlaku v oblasti stredu tlakovej níže nad Maďarskom budú dosahovať len okolo 1007 hPa, pričom smerom od tlakovej níže začne tlak výraznejšie stúpať. Na Morave, v okolí Viedne a na juhu Poľska sa už očakáva tlak na úrovni 1020 hPa.

Dnes nás preto čaká silný vietor a to na celom našom území V nižších polohách by vietor mal dosahovať nárazy od 15 do 21 m/s, pričom na krajnom západe môže vietor dosahovať rýchlosť až okolo 25 m/s. Ešte silnejší vietor sa očakáva na horách, kde by malo fúkať v nárazoch okolo 30 m/s, na hrebeňoch Tatier sa rýchlosť vetra môže priblížiť k 40 m/s, čo sú už hodnoty orkánu.

Keďže vo vyšších polohách by malo snežiť, na horách treba počítať s výskytom snehových závejov. Na severozápade a severe územia sa pri snežení aj v nižších polohách môžu tvoriť snehové jazyky.

Ako sa dnes bude vyvíjať rýchlosť vetra na našom území si pozrite TU.

img
Očakávané nárazy vetra počas dnešného dňa
img
Nad Maďarskom sa bude nachádzať tlaková níž a okolo nej k nám bude prúdiť studený vzduch