Pre vysoké teploty sa premnožili tropické komáre

Novinka

Vysoké teploty, ktoré lámu rekordy majú svoje dôsledky. Európa hlási výrazne vyšší počet nakazených tropickými chorobami.

Pre vysoké teploty sa premnožili tropické komáre

Cez export z ázijských krajín sa do Európy v uplynulých rokoch dostal komár tigrovaný. Ten by však nebol tak nebezpečný, keby sa nezačal masívne premnožovať. Pomáhajú mu k tomu vysoké teploty, ktoré sa vyskytujú v Európe.

Výskyt komára tigrovaného hlási Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Bulharsko aj Švajčiarsko. Obzvlášť vážnu situáciu hlásia z Francúzska. Francúzske ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že komár bol tento rok zaznamenaný už v 42 departmentoch, či je dvakrát vyšší počet ako za celé dva uplynulé roky. 

Ministerstvo upozorňuje, že komáre môžu prenášať vážne tropické choroby proti ktorým nie sú obyvatelia Európy zaočkovaní. Minulý rok museli pre tropické ochorenia hospitalizovať 17 ľudí a tento rok očakávajú nárast. Komár môže migrovať aj do ďalších európskych krajín a to najmä smerom na východ, kde panujú abnormálne vysoké teploty, ktoré sú vhodné pre jeho rozmnožovanie.