Prečo je zima v Pchjongčchangu studená ?

- Pchjongčchang
Novinka
Prečo je zima v Pchjongčchangu studená ?

Dejiskom olympijských hier je tento rok juhokórejský Pchjongčchang. Pri pohľade na zemeguľu je jasné, že toto mesto leží v blízkosti 37° rovnobežky podobne ako Atény, či Sevilla, ktoré sú však skôr vhodné na konanie letných olympijských hier. V Aténach sa priemerná februárová teplota pohybuje na úrovni +10°C, zatiaľ čo v Pchjongčchangu je to okolo -5°C.

Prečo sú podmienky v Pchjongčchangu výrazne iné ako napríklad v Aténach ?

Prvý dôležitým faktom je, že oblasti v okolí juhokórejského Pchjongčchangu ležia v nadmorskej výške cca 750 m n.m., pričom Atény majú výšku okolo 70 m n.m. 

Vzhľadom k tomu, že teplota klesá so stúpajúcou nadmorskou výškou o zhruba 0,6°C na každých 100 výškových metrov, tak v porovnaní Pchjongčchangu s Aténami by tu malo byť priemerne o 4°C chladnejšie. Chladnejšie je však až o 15°C.

Môže za to aj poloha Pchjongčchangu. Pchjongčchang leží v oblasti Taebaekských hôr, ktoré sú známe tým, že teplota počas prúdenia sibírskeho vzduchu značne klesá a vzduch sa prechladzuje.  V zimnom období tu totiž pomerne často po okraji rozsiahlej oblasti vysokého tlaku vzduchu so stredom nad východnou Áziou preniká vzduch z oblasti Sibíri. Ten je mimoriadne chladný a horské oblasti nižším teplotám ešte dopomáhajú. 

Názor, že čím bližšie je oblasť k rovníku, tým je v oblasti teplejšie je tak mylný. V okolí 37° rovnobežky môžeme nájsť aj stredisko Alamose v Colorade, kde priemerná teplota dosahuje len -7°C.