Prichádza ZIMA. Od zajtra nás čaká sneženie

Novinka

Počasie sa už aj dnes dostalo pod vplyv rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa rozprestiera nad severozápadom Európy. Na mnohých miestach dnes snežilo, niekde sa dokonca pri záporných teplotách vyskytoval mrznúci dážď. 

Od zajtra sa naše územie postupne dostane už ,,naplno" pod cyklonálny vplyv počasia. Naše územie sa dostane do chladného a vlhkého severozápadného prúdenia. Od zajtra sa očakáva postupne prechod viacerých frontálnych rozhraní spojených so snežením. To bude miestami aj výdatné, na čom sa zhodujú viaceré modely. 

Prvá vlna sneženia sa očakáva zajtra popoludní, sneženie by vtedy malo doraziť najmä na severozápad a sever Slovenska. Počas prvej polovice noci sa rozsneží aj na východnom Slovensku. Vo štvrtok sa bude cez severné Nemecko a Poľsko presúvať hlboká tlaková níž, ktorá prinesie ďalšie výdatné zrážky. Druhá, výraznejšia vlna sneženia nás čaká vo štvrtok večer a v noci zo štvrtku na piatok. Tá by mala zasiahnuť najmä sever stredného a východné Slovensko. Na juhozápade a na juhu stredného Slovenska pôjde zrejme o zrážky kvapalné alebo zmiešané (o tom budeme bližšie informovať počas nasledujúcich dní).

Vrátane dnešného dňa sa do piatku rána očakáva na JZ poprašok, na strednom Slovensku od 5 do 15 cm nového snehu, na Kysuciach, Orave a Liptove až do 25 cm. Na východe od 5 do 10 cm, vo vyšších polohách na krajnom východe od 15 do 25 cm. V nižších polohách napadne buď poprašok alebo pôjde o zrážky kvapalné. 

Celková výška novonapadnutého snehu do piatkového rána.