Prvý štvrťrok v USA najničivejší v histórii

Novinka

Americká agentúra NOAA informovala že prvé tri mesiace roku 2017 v USA sa stali najničivejšie v histórii, čo sa týka škôd spôsobených živelnými pohromami. Päť rôznych udalostí, siahajúc od tornád a škôd spôsobených siným vetrom až po neskorý vpád studeného vzduchu na juh územia, ktorý zničil čerstvo zasadenú úrodu, si zatiaľ vyžiadali škody za viac ako 5,8 miliardy dolárov.

Frekvencia takto škodových udalostí je najvyššia od začiatku merania v roku 1980 a oproti priemeru sa za daný počet mesiacov vyskytlo až 2,4 násobok živelných pohrôm. Takáto frekvencia je najvyššia za posledných 5 rokov. 

  • Silné tornáda koncom januára - najmenej 79 tornád sa vyskytlo od 20. do 22. januára v ôsmych južných štátoch na juhu krajiny. O život prišlo 24 ľudí a škody sa odhadujú na 1,1 miliardy dolárov
  • Sucho v Kalifornii - Intenzívne sucho v Kalifornii bolo ukončené vo Februári, kedy sa do oblasti dostalo niekoľko po sebe idúcich tlakových níži. Z takmer prázdnych vodných nádrží sa zrazu stali nádrže zaplnené na viac ako 100%. Najväčšom udalosťou bolo poškodenie odtokovej dráhy na priehrade Oroville, náledkom čoho muselo byť evakuovaných 200 000 ľudí. Počas intenzívnych dažďov prišlo o život 5 ľudí a škody sa vyšplhali na 1 miliardu dolárov
  • Silné tornáda koncom februára - najmenej 70 tornád a prehnalo štátmi na juhu a strede krajiny. Tornádo o sile EF4 v juhovýchodnom Missouri a južnom Illinois zrovnalo so zemou niekoľko domov a spôsobilo obrovské škody na porastoch. Toto tornádo si vyžiadalo niekoľko desiatok zranených a jednu obeť. Tornáda počas tohto obdobia si vyžiadali 6 životov a škody za 1,2 miliardy dolárov. 
  • Silné tornáda 6. až 8. marca - 50 tornád sa počas tohto obdobia prehnalo od stredozápadu na juh. Viac ako 500 budov vrátane 480 domov bolo zničených alebo vážne poškodených. Silný vietor zas zničil niekoľko lietadiel a hangáry na letisku Johnson County Executive Airport v Olathe, Kansas. 
  • Búrka Stella zničila úrodu - Snehová búrka Stella, ktorá dorazila do USA v závere Marca spôsobila obrovské škody na úrode. Studený vzduch sa dostal južných štátov, ktoré zažívali teplotne nadpriemernú zimu. Mrazy spôsobili obrovské škody na plantážiach čučoriedok a marhúľ. Poľnohospodári odhadujú celkovú stratu na 85% marhúľ a až 80% čučoriedok. Mrazy zasiahli aj plantáže jahôd a jabĺk.
img
Zničený dom v meste Peryville po prechode tornáda začiatkom marca, foto: Jon Durr/Getty Images
img
Škody po tornáde v meste Peryville, foto: Robert Cohen/St. Louis Post-Dispatch cez AP
img
Poškodená Orovillská priehrada v Kalifornii