Púšte na východe Afriky zasiahla tropická cyklóna

- Džibuti - Ľ.F.
Novinka

Tropická cyklóna Sagar zasiahla štáty severovýchodnej Afriky. Problémy hlásia zo Somálska, z Džibutska ale aj z Jemenu. Mohutné povodne si vyžiadali už jednu obeť.

Púšte na východe Afriky zasiahla tropická cyklóna
Satelitná snímka tropickej cyklóny Sagar, zdroj:

Vzácna tropická cyklóna sa v priebehu piatku dostala do Adenského zálivu. Cyklóna s názvom Sagar sa stala prvou tropickou cyklónou alebo tropickou búrkou v tejto oblasti, ktorá zasiahla pevninu, minimálne od roku 1984. V sobotu sa dostala nad pevninu Somálska.

Najmenej jedna osoba prišla o život pri požiari neďaleko známeho prístavného mesta Aden. Do jej domu pravdepodobne udrel blesk, ktorý vyvolal požiar, pri ktorom zahynula.

Sagar udrel na pevninu v sobotu ráno miestneho času približne 100 km západne od somálskeho mesta Berbera. Priniesol tu výrazné zrážky a vietor, ktorého priemerná rýchlosť dosahovala až okolo 100 km/h. To spôsobilo v púštnych oblastiach, ktoré nedokážu absorbovať množstvo vody, povodne. Počas dnešného dňa by mal priniesť na západ Somálska a krajný východ Džibutska ďalších 200 až 400 milimetrov zrážok. Takéto množstvo je pre danú oblasť extrémne, keďže napríklad v hlavnom meste Džibuti na východe Džibutska sa ročný úhrn zrážok pohybuje priemerne na úrovni 165 mm (na SR spadne za rok priemerne od 500 (nížiny) do 1500 mm (na horách)). 

Situácia sa bude postupne zlepšovať, keďže sa Sagar už nachádza nad pevninou, kde bude slabnúť. Začiatkom týždňa sa presunie do oblasti severovýchodnej Etiópie, kde by mal priniesť najmä zrážky, no už podstatne slabší vietor.