Rakúsko zasiahla pohroma.Búrky sa blížia opäť

- Štajersko
Novinka
Rakúsko zasiahla pohroma.Búrky sa blížia opäť

Stav núdze vyhlásili v Rakúsku na mnohých miestach po tom, čo alpskú oblasť od piatka bičujú intenzívne búrky, ktoré prinášajú intenzívne prívalové lejaky. Intenzívne búrky sa pohybujú veľmi pomaly, v dôsledku čoho dokáže v priebehu niekoľkých minút spadnúť v určitej oblasti niekoľko desiatok milimetrov zrážok. Tie následne stekajú do údolia, pričom intenzívne prívalové dažde so sebou berú kamene, bahno a lesné dreviny: 

 

Situácia je vážnejšia v tom, že prvé ničivé búrky sa vyskytli už v piatok, pričom postihnuté oblasti zasiahli ďalšie intenzívne búrky opäť v sobotu a škody tak boli rozsiahlejšie. Najvážnejšia situácia je v Tirolsku, ale najmä v Štajersku. V oblasti Liezen, Murau a Murtal vyhlásili stav núdze po tom, čo extrémne prívalové povodne poškodili komunikácie a prívalová vlna sa prehnala obývanými oblasťami. Na cestách S36 a S35 je niekoľko vážne poškodených úsekov. Doprava je tak značne obmedzená. Do boja s následkami povodní vyrazilo viac než 1000 vojakov. Úrady odhadujú škody na desiatky miliónov eur s tým, že oprava ciest a revitalizácia zasiahnutých oblastí bude trvať niekoľko mesiacov.

Situácia v oblasti je opäť vážna. Meteorológovia vydali varovania pred blížiacimi sa búrkami, ktoré sa opäť ženú do oblasti Rakúska. Na nižšie priloženom snímku z detekcie bleskov Blitzortung vidieť blížiacu sa intenzívnu búrkovú činnosť do oblasti Štajerska.