Saharského piesku bude ešte viac. Zotrvá tu do stredy

- P.M.
Novinka

Mnohí z Vás si už iste všimli prítomnosť saharského prachu na našom území. S umývaním sa ešte neponáhľajte. Saharský prach tu zotrvá až do stredy.

Saharského piesku bude ešte viac. Zotrvá tu do stredy

Saharský prach sa začal dostávať do atmosféry na konci uplynulého týždňa, kedy sa nad centrálnym Stredomorím a nad severnou Afrikou nachádzala rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu. Tá priniesla zrážky, ale najmä veterné počasie aj do severnej Sahary, kde sa vyskytla piesočná búrka v dôsledku čoho sa do atmosféry dostali tony piesku.

Tie, ako vidieť na animácii postupovali cez Stredomorie až nad naše územie.

Piesok dnes pozorovali predovšetkým obyvatelia západného Slovenska, kde sa vyskytli zrážky. Kvapky na seba naviazali jednotlivé prachové častice, ktoré potom dopadli na zem. Dážď tak zašpinil viaceré autá, balkóny, parapety, záhradný nábytok a všetko, čo mu bolo vystavené.

Autá však rozhodne neodporúčame ešte umývať. Zrážky sa aktuálne vyskytujú vo východnej polovici Slovenska, kde na zem dopadne ešte väčšie množstvo prachu, no v atmosfére sa aj naďalej bude nachádzať prach. Jeho najvýraznejšia koncentrácia by sa mala v atmosfére nachádzať dnes vo večerných hodinách a to až cez 3000 mgr/m2. 

Zrážky sa očakávajú aj počas utorka a saharský prach tak ešte dopadne a zašpiní opäť naše autá. Vývoj naznačuje, že saharský prach by na našom území mal pobudnúť ešte niekoľko hodín.

Umyť auto odporúčame až v stredu. To by sa už saharský prach nemal v atmosfére nachádzať.