Silné búrky vo východnom Rakúsku

- Ľ.F.
Novinka

Búrkam dnes u nás počasie neprialo. Slabšie sa síce vyskytli na juhu Slovenska, no nešlo o nič výrazné. Zväčša sa tvorili búrky z tepla, ktoré rýchlo opäť zanikali. Na západe zas bránila búrkam výrazná inverzia v stredných výškach, ktorá je viditeľná aj na sondáži. Inverzie veľmi neprajú tvorbe búrok, keďže sa stúpajúci teplý vzduch dostane do oblasti, kde je teplota okolitého vzduchu rovnaká a v tom prípade oblak prestane ,,rásť,,. Na obrázku zo sondáže o 14:00 z Viedne je jasne viditeľná táto oblasť vo výške 4,5 - 5 km. Teplota vtedy s výškou neklesá, ale naopak rastie.

Iná situácia je však v oblasti rakúskych Álp, výrazne dobré hodnoty instability a orografia Álp priali dobre organizovaným búrkam. Popoludní búrky postupovali ďalej na východ a postupne vytvorili výrazný búrkový komplex. Ten prináša silné prívalové zrážky, no aj krupobitie. Komplex postupuje ďalej na východ smerom na západné Slovensko. Očakávame však, že búrky budú slabnúť a postupne by sa mal komplex rozpadnúť. Pokiaľ sa búrky rozpadnú, tak by mali na západ doraziť pozostatky v podobe slabého dažďa alebo oblačnosti. To však prekazí tvorbu zajtrajších búrok, ktoré očakáva čoraz menej modelov.

V búrkovom komplexe nad východným Rakúskom sú na satelitnom zábere viditeľné aj takzvané prestreľujúce vrcholky. Ide o výstupný prúd búrky, ktorý je dostatočne silný na to, aby prerazil až nad kovadlinu do tropopauzy. Pokiaľ sú prestreľujúce vrcholky dlhšie-trvajúce tak sa dá s určitosťou povedať, že búrka má nebezpečné sprievodné javy.