Škody po mrazoch rátajú v Česku aj v Rakúsku

Novinka

Nočné mrazy v okolitých krajinách spôsobili škody. V Česku zostali poškodené marhule, broskyne a čiastočne čerešne, hrušky a slivky. Uviedol to predseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. „Mrznout začalo kolem půlnoci a sady byly vystaveny zhruba osmihodinovému mrazu. Teploty někde klesaly až k minus šesti stupňům,“ priblížil Ludvík. Najlepší vývoj situácie prebiehal na Znojemsku. Najskôr sa začalo hrozivo ochladzovať, no neskôr sa zamračilo a teplota opäť stúpla nad nulu. Jabloní, ktoré sú v Česku hlavným ovocným druhom by sa však mrazy dotknúť nemali. 

Viacero vinárov po celom Česku hlásia škody na úrode, niekde sa odhaduje poškodenie až na 30% úrody.

Podobná situácia panovala aj v Rakúsku. Meteorológovia zo ZAMG uviedli, že teploty klesali hlboko pod nulu aj vo výške dvoch metrov v oblastiach, kde sa vo veľkom množstve pestuje vinič. Najväčší problém však robila prízemná teplota, ktorá ničí vinice. Tá dosahovala na viacerých miestach až -10°C. Mrazy v Rakúsku však boli o dosť silnejšie vo vyšších polohách. Rekord v polohách do 1500 metrov padol napríklad vo Wart/Alrbergu (1478 m n.m.), kde namerali -12,8°C čím bol prekonaný rekord zo 17.4.1997, kedy tam bolo -12,4°C.

Mrazy však celkovo spôsobia zrejme menšie škody ako tomu bolo v minulý rok. Vtedy trvali nízke nočné teploty až 5 dní v kuse. 

img
Zamrznuté listy v Rakúsku, foto ©Sharma Priyanka
img
Mrazy poškodili plody, foto: ZAMG
img
Ochrana pred mrazmi plachtami, foto: ZAMG