Sme na pokraji malej doby ľadovej ?

Novinka

Experti zaznamenali tento rok nezvykle skorý odlet sibirských labutí zo Sibíri. Do anglickej prírodnej rezervácie Slimbridge prileteli už okolo 10. októbra, čo je najskôr od roku 1963. Toto znamená len toľko, že aktuálne teploty na Sibíri sú omnoho nižšie ako je štandard. 

Zároveň americký meteorológ Alex Sosnowski upozornil na stále chladné vody severného Atlantiku, ktoré oslabujú Golfský prúd, čo môže obmedziť transport teplejšieho vzduchu nad náš kontinent. 

Súčasne aj britskí meteorológovia upozornili na veľmi nízku slnečnú aktivitu, ktorá mohla poklesnúť na úroveň nového Maunderoveho minima. Pripomeňme, že Maunderovým minimum sa nazýva obdobie slnečnej aktivity v rokoch 1638 až 1715. V týchto rokoch sa na Slnku neobjavovali takmer žiadne slnečné škvrny, čo zapríčinilo chladnejšie podnebie na Zemi. Toto obdobie sa označuje aj ako malá doba ľadová.

Kombinácia týchto faktorov môže narušiť globálne otepľovanie, čo by mohlo viesť k poklesu teplôt v Európe. Niektorí vedci hovoria o začiatku studeného cyklu, ktorý by aj vďaka aktuálne nízkej slnečnej aktivite mal trvať minimálne 50 rokov. Nie všetci vedci sa však podľa britského portálu express.co.uk na tom zhodujú.