Sneženie môže prísť začiatkom roka 2016

Novinka

Mnohí z nás sa pýtajú kedy už konečne začne zima. Slovensko ostalo od začiatku decembra zahalené nízkou oblačnosťou a hmlami. Situácia sa mierne zlepšila až dnes (22.12.) ráno. Po prechode nevýrazného studeného frontu, ktorý rozrušil inverznú vrstvu mali niektorí obyvatelia možnosť po druhý krát za mesiac vidieť Slnko. Najhoršie na tom bola Rožňava. Podľa dát SHMÚ svietilo Slnko v Rožňave do dnešného dňa len 3,1 hodiny. Inverzné, nudné a depresívne počasie však už čoskoro skončí.

Nič netrvá večne a tak tomu bude aj teraz. Väčšina modelov predpokladá zlom na obdobie 29. -30. decembra. Spočiatku pôjde o nevýrazné studené fronty ktoré rozrušia znovu-vytvorenú inverznú vrstvu. Dlhodobé modely predpokladajú, že začiatkom januára by rozsiahla tlaková níž so stredom nad Islandom mala byť dostatočne silná na to, aby vytlačila teplý vzduch na juh. Po jej okraji bude ku nám od severozápadu prúdiť chladný vzduch, ktorý môže byť sprevádzaný zrážkami, v tomto prípade už snehovými. 
Inými slovami, vpády chladného vzduchu by mali byť častejšie. Jeden výraznejší sa očakáva v období od 3. januára. Nie je tak vylúčené, že na Troch kráľov by sa mohlo vyskytnúť sneženie aj v nižších polohách. Predpoveď na toto obdobie je však nesmierne komplikovaná a ovplyvňovaná mnohými meteorologickými javmi, ktoré je len veľmi ťažké zahrnúť do matematiky. Pozitívna správa však je, že vláda tlakovej výše čoskoro skončí a Slnko zasvieti aj tam, kde bolo doteraz len zamračené.