Sneženie po Veľkej noci je pravdepodobnejšie

Novinka

Výrazné ochladenie a sneženie aj v nižších polohách je po sviatkoch čoraz pravdepodobnejšie. Pokiaľ však čakáte sneženie v nížinách, tak sa ho nedočkáte. Vyskytnúť sa môže na severe a to vrátane najnižších polôh. 

Začínajú sa totiž zhodovať ensemble jednotlivých numerických modelov a v situácii sa začínajú zhodovať aj numerické modely. Dva najhlavnejšie pre našu oblasť: model GFS a model ECMWF očakávajú, že po Veľkej noci sa nad oblasťou Britských ostrovov usadí tlaková výš a súčasne sa nad východnou Európou bude nachádzať tlaková níž. Toto rozloženie tlakových útvarov by malo zabezpečiť, že sa do našej oblasti bude prepadať studený vzduch od severu až severovýchodu.

V období od 18. do 20. apríla preto snehové vločky môžete objaviť na severe pomerne bežne. V priebehu nočných a ranných hodín by hranica sneženia mala klesať na 0 m n.m. a počas dňa vystúpi v utorok na 800 m n.m, v stredu na 600 m n.m. a vo štvrtok 20.4. sa môže pohybovať už okolo 400 m n.m. 

Zrána sa tak snehový poprašok môže tvoriť na Považí, na Orave, na Kysuciach, na Liptove, na Turci, na Spiši aj na severovýchode územia.

Maximálne denné teploty by sa v tomto období mali pohybovať len od +3 do +9°C, na severe len slabo nad nulou. Tieto teploty by mali byť aj o viac než 10°C nižšie ako je dlhodobý normál na súčasnú ročnú dobu. Očakávané úhrny snehu si môžete pozrieť TU.

img
Sneh by mal napadnúť najmä na severe
img
Situácia v období od 18. do 20. apríla v podaní modelov ECMWF a GFS