Studené počasie vydrží až do konca marca

Novinka

Chladnejšie počasie, ktoré prišlo na naše územie v priebehu včerajšieho dňa nás podľa aktuálnych predpovedí tak skoro neopustí. Teploty pod hranicou priemeru sa očakávajú až do posledného marcového týždňa.

Studené počasie vydrží až do konca marca

Arktický vzduch, ktorý nad naše územie zatiekol v priebehu včerajšieho dňa priniesol na celé naše územie mrazivú noc a na mnohých miestach nášho územia sa dnešné teploty pohybujú pod bodom mrazu. Vzduchová hmota, ktorá nad naše územie prúdi od severovýchodu je v porovnaní s dlhodobým normálom o 5 až 10°C chladnejšia a takto by to malo pretrvávať aj v nasledujúcich dňoch.

Od zajtra sa síce začne otepľovať, no mrazivých nocí sa tak skoro nezbavíme. Ako vidieť na ansámbly numerického modelu GFS, tak naše územie by sa totiž stále malo nachádzať v chladnejšom vzduchu. Teploty v hladine 850 hPa, čo je po prepočítaní približne 1500 m n.m. by sa pravdepodobne až do 26. marca mali pohybovať pod hranicou dlhodobého normálu.

Ansámbel modelu GFS. červená hrubá čiara je dlhodobý normál, zvyšné čiary sú jednotlivé behy

Také teplé počasie, aké sme tu mali na začiatku tohto týždňa, kedy sa teplota na juhu západného Slovenska šplhala až k +20°C sa tak zrejme tak skoro neobjaví. Čo to znamená na teplotách a ako by sa malo počasie vyvíjať si pozrite TU.