Supertajfún Meranti zasiahne Tajvan

- Taiwan
Novinka

Počasie v Tichom oceáne nie je ani náhodou kľudné. Na Tajvan mierni najsilnejší supertajfún od roku 2013. Meranti sa stal tajfúnom 5. kategórie v pondelok poobede lokálneho času. Hodnosť supertajfúnu naberá, keď presiahne stály vietor rýchlosť 240 kilometrov za hodinu. 

Meranti dorazí na Tajvan už zajtra v ranných hodinách miestneho času. Na juh ostrovu prinesie 250 až 500 milimetrov zrážok, no v horských oblastiach sa očakáva až do 750 litrov na meter štvorcový v priebehu jedného dňa ! Tajfún neskôr postúpi ďalej do Číny. Počas jeho postupu prinesie o deň neskôr ďalšie zrážky do juhozápadnej oblasti Tajvanu. Napršať by malo ďalších 100 až 200 milimetrov. Takéto extrémne zrážky sú na svete zriedkavé a extrémne ojedinelé. Takmer s istotou prinesú extrémne bleskové povodne a zosuvy pôdy. 24-hodinové úhrny zrážok na Tajvane môžte sledovať tu: Sprevádzaný bude taktiež silným vetrom. V oblasti bude fúkať o rýchlosti 160 až 180 kilometrov za hodinu, no v nárazoch to bude aj viac než 200 km/h.

Incredible footage of the intense Super Typhoon Meranti, currently the strongest super typhoon since 2013! Sustained winds over 310 km/h! Animation: NOAA

Posted by Severe Weather Europe on 13. september 2016