Teploty môžu padnúť k -30°C

Novinka
Teploty môžu padnúť k -30°C

Naša oblasť sa už nachádza v mimoriadne studenom vzduchu. Teplota vzduchovej hmoty, ktorá nad naše územie prúdi je o viac než 15°C chladnejšia ako je na súčasnú ročnú dobu bežné. To sa samozrejme prejavuje aj v spodných vrstvách na teplotách, ktoré na našom území zaznamenávame. Počas nadchádzajúcich nocí a rán budú teploty na našom území v najchladnejších lokalitách klesať pod -20°C. 

Výraznejšiemu prepadu teplôt však zabráni oblačnosť, ktorá dnes už nad naše územie pribudla a zajtra a v stredu prinesie aj sneženie. Oblačnosť bráni výraznejšiemu poklesu teplôt. Už v noci na štvrtok sa však začne vyjasňovať a prepadu teplôt tak nič nezabráni. Štvrtok však začína obdobie meteorologickej jari. A tak prvé ráno meteorologickej jari môže byť extrémne mrazivé.

Aktuálne výstupy numerického modelov očakávajú, že štvrtkové ranné teploty sa na celom našom území budú pohybovať, vrátane nížin od -10 do -20°C. V dolinách a v kotlinách však bude výrazne chladnejšie a najnižšie minimá môžu poklesnúť až k -29°C. Noc na štvrtok by mala byť zároveň najchladnejšiou z tejto série mrazivých dní. Očakávané minimá si pozrite na nižšie priloženej mape.

img
Očakávané minimálne teploty vo štvrtok ráno