Topiaci sa sneh a povodne na východe

Novinka

Studený front priniesol na východné Slovensko zväčša len do 15 milimetrov zrážok. Aj takéto množstvo však dokázalo spôsobiť veľké problémy. Pred studeným frontom totiž do naše oblasti prúdil od juhozápadu veľmi teplý vzduch. Teploty na východe dosahovali počas včerajšieho dňa takmer +16°C, čo vo veľkej miere napomohlo topeniu snehu. Počas noci a dnešného dňa sa k výraznému úbytku snehu pripísal aj dážď. Ten proces ešte väčšmi urýchlil a odzrkadlilo sa to na vzostupe vodných tokov.

Slovenský hydrometeorologický ústav dnes vydal najvyššiu, hydrologickú výstrahu tretieho stupňa pre okresy Stropkov a Trebišov. V Stropkove dosiahla rieka Ondava tretí povodňový stupeň o 14:00 a ten pretrváva ešte stále. Hladina rieky je však už na zostupe a tento trend by mal zotrvať. Horšia situácia je na juhu východného Slovenska. Rieka Roňava dosiahla tretí povodňový stupeň o 18:30 a naďalej stúpa. Postupne však táto rieka bude taktiež kulminovať a počas noci bude hladina klesať. 

Povodňová vlna je momentálne ešte stále na horných tokoch. Voda bude postupne stekať do väčších riek, ktoré budú na vzostupe počas noci a zajtrajšieho dňa. Dosiahnutie povodňových stupňov sa tak počas zajtrajšieho dňa očakáva aj na dolných tokoch.

img
Hladiny horných tokov sú na zostupe, nižšie toky sú na vzostupe, zdroj: SHMÚ
img
Vodná hladina rieky Ondava dosiahla o 14:00 tretí povodňový stupeň, zdroj: SHMÚ
img
Hydrologické výstrahy platia do zajtrajšieho rána, zdroj: SHMÚ