Únik ropy v Kolumbii usmrtil 2-tisíc zvierat

- Ľ.F.
Novinka

Stovky ľudí bez jedla či pitnej vody, 70 hospitalizovaných rodín a viac ako 2-tisíc uhynutých zvierat. Aj to sú následky úniku ropy v Kolumbii.

Únik ropy v Kolumbii usmrtil 2-tisíc zvierat
foto: Nation of Change

Ropa začala unikať 2. marca a unikala až 22 dní, kým boli úrady upovedomené. Obrovská ropná škvrna teraz pohltila 2 rieky neďaleko mesta Barrancabermeja, celkovo postihla až 24 kilometrov rieky Lizama a 20 kilometrov rieky Sagomoso. 

Konzervatívci uvádzajú, že tento incident je najhoršia enviromentálna katastrofa, ktorá Kolumbiu zasiahla za posledné desaťročia. Doteraz sa presne nevie, koľko ropy uniklo. Hlásenia uvádzajú čísla okolo 24-tisíc barelov, čo je v prepočte takmer 3 milióny litrov. 

Následky úniku ropy sú katastrofálne. Podľa spoločnosti zodpovednej za únik, 1300 zvierat bolo zachránených. Spoločnosť však neuvádza, že ďalších 2400 zvierat, medzi ktorými sa nachádzali ryby, hady, dobytok či vtáky, uhynulo. Kvôli úniku zostali bez jedla a vody stovky ľudí a najmenej 70 rodín muselo byť hospitalizovaných z dôvodu otravy či bolesti hlavy spôsobenej výparmi. 

Spoločnosť Ecopetrol odmieta akékoľvek zlyhanie v technike. Vo svojej správe uvádzajú, že dôvodom úniku môže byť seizmická aktivita, ktorá mohla poškodiť potrubia.