Už o pár hodín dorazia nad Slovensko búrky

- P.M.
Novinka

Nedeľa začne na našom území opäť so slnečným a s veľmi teplým počasím, no popoludní príde osvieženie v podobe búrok. Treba si však dať pozor. Búrky môžu byť aj výraznejšie.

Už o pár hodín dorazia nad Slovensko búrky

V strednej Európe začal počasie ovplyvňovať studený front. Ten včera priniesol búrky predovšetkým nad Českú republiku a Poľsko. Front však nie je nositeľom výraznejšej dynamiky, a tak sa búrky príliš neorganizovali.

Vytvorilo sa niekoľko samostatných, no o to výraznejších búrkových buniek. V Plzeňskom kraji za hodinu spadlo takmer 50 l/m2 a padali 2-3 cm krúpy. Tento studený front postúpi dnes nad naše územie a postará sa o búrky aj u nás.

Dopoludnia a počas prvej polovice popoludnia bude na našom území prevládať prevažne jasné až polooblačné a veľmi teplé počasie s teplotami až do +35 °C. Krátko po poludní sa však v oblasti Spiša a Gemera začnú vytvárať prvé prehánky a búrky.

Pôjde o predfrontálne búrky z tepla, ktoré môžu prinášať intenzívne prívalové zrážky.

Nebezpečnejšie búrky prídu okolo 13:00 až 14:00 od severozápadu. Zasiahnu Považie a západné Slovensko a budú postupovať od severozápadu smerom k juhovýchodu.

Na západnom Slovensku by sa búrky mali zorganizovať do výraznejšej búrkovej línie, na čele ktorej by mal silnieť vietor. Postupne búrky prinesú dážď a ojedinele aj krúpy.

Búrky počas nedele hrozia na celom našom území. Viac o situácii vo Vašom okrese nájdete TU.