V Česku očakávajú prívaly snehu :-)

Novinka

Kolegovia zo serveru in-pocasi.cz informovali o blížiacom sa hustom snežení do Českej republiky. Ešte počas včerajšieho dňa zažívali na juhu Čiech rekordné teploty, ktoré sa dostávali až nad +20°C. Postupujúci studený front, ktorý v priebehu dnešného dňa začal ovplyvňovať počasie aj u nás, vtiahne do oblasti Českej republiky arktický vzduch. Ešte počas večera poklesnú teploty pod bod mrazu a dážď sa zmení na sneženie. Sneženie má byť také husté, že nebude vidieť ani na krok.

Do zajtrajšieho rána má napadnúť 10 až 30 cm nového snehu a to aj v nižších polohách. Najhoršia situácia sa očakáva v Prahe, kde má byť sneženie najvýdatnejšie. 

Čínsky model GFZ, ktorého využitie v českej meteorológii dohodol prezident Zeman na začiatku týždňa v záujme vymanenia vplyvu českej meteorológie z amerického modelu GFS, predpovedá v centre Prahy do zajtrajšieho rána až 20 cm snehu. Pod snehom sa ocitne aj Brno, Ostrava alebo Plzeň. Na cestách sa očakáva kalamitná situácia. Očakávané sneženie oceňujú najmä čínski investori, ktorí už prisľúbili miliardy na výstavbu nových lyžiarskych stredísk.
V tejto súvislosti je vhodné spomenúť, že americký model GFS sneženie vôbec neočakáva a zajtra sa má vrátiť jar. Bude tak zaujímavé sledovať, či sa vyplní predpoveď čínskeho modelu GFZ alebo amerického GFS. U čínskeho modelu je trochu problematické, že Česká republika je pre rozlíšenie tohto modelu príliš malá. Ostatne Praha v ňom má nadmorskú výšku porovnateľnú s náhornou plošinou Tibetu.

U nás sa sneženie neočakáva, pretože bohužiaľ čínska delegácia územie Slovenska nenavštívila, a tak slovenskí meteorológovia stále nemajú zakontrahovaný prístup k čínskemu modelu GFZ.