V Kalifornii zhorelo už tisíc km štvorcových

- Ľ.F.
Novinka

Rozsiahle požiare trápia už viac ako týždeň oblasť Južnej Kalifornie. Dôvodom je suché počasie a plamene sú naviac poháňané suchým, padavým severovýchodným vetrom Santa Ana. Niektoré požiare sa už podarilo zlikvidovať, no iné naďalej horia. 

Pod kontrolu sa zatiaľ podarilo dostať požiare v okolí mesta Los Angeles a severne od mesta San Bernardino. Hasičom sa však naďalej nedarí dostať pod kontrolu požiare v oblasti Beverly Hills, San Fernando, Velverde a Ventura County. 

Práve v oblasti Ventura County je požiar najväčší a nazvaný bol Thomas Fire. Tento požiar horí v oblasti lesu Los Padres National Forest a celkovo zachvátil už viac ako 700 kilometrov štvorcových vegetácie. Pre porovnanie, táto rozloha je rovnaká ako rozloha Bratislavy a Košíc dokopy. Tento požiar zničil celkovo už 754 budov, pričom ďalších 162 poškodil. Hasičom sa tento požiar stále nedarí dostať pod kontrolu a izolovali zatiaľ len približne 15% plameňov. S požiarom momentálne bojuje viac ako 4000 hasičov a 30 hasičských helikoptér. 

Obrovskú zhorenú oblasť môžeme pozorovať aj na satelitných snímkach s vysokým rozlíšením. Kombináciou troch spektrálnych kanálov vieme vytvoriť farebnú snímku, na ktorej sa dá jasne rozoznať zdravá vegetácia od spálenej. Viditeľné sú dokonca aj samotné plamene, ktoré siahajú miestami aj do výšky desiatok metrov. Celkovo zhorelo v Kalifornii už okolo 1000 kilometrov štvorcových.

Satelitná snímka bola zhotovená využitím dát z družice Sentinel-2B, ktorú na orbit vypustila Európska vesmírna agentúra. Sentinel-2B a jeho dvojča Sentinel-2A snímkujú povrch a atmosféru Zeme vo vysokom spektrálnom rozlíšení - 15x15m.