V nedeľu nás čaká VÍCHRICA

Novinka

Počas víkendu sa začne nad oblasťou Pobaltia prehlbovať tlaková níž, po ktorej zadnej strane začne do oblasti strednej Európy prúdiť chladný vzduch z Arktídy. Okrem ochladenia nás očakáva mimoriadne veterné počasie, keďže v našej oblasti vznikne obrovský tlakový gradient.

Vietor začne silnieť už začiatkom víkendu, no zatiaľ nebude veľmi silný. Mimoriadne silný vietor k nám dorazí počas nedele. Už od rána bude vietor naberať na sile a v nárazoch bude dosahovať aj 70 km/h. Na horách už bude fúkať vietor o sile víchrice.

Najsilnejší vietor by mal doraziť v nedeľu na poludnie a vo večerných hodinách, kedy môže dosiahnuť nárazy až 100 kilometrov za hodinu. Takto silný vietor sa očakáva najmä na západe Slovenska, no silno veterno bude aj na strednom a východnom Slovensku, kde bude dosahovať prevažne do 80 km/h. 

Na horách bude vietor extrémne silný a dosahovať bude až silu mohutnej víchrice. Mohutná víchrica je definovaná ako vietor so strednou rýchlosťou viac ako 30,5 m/s (110 km/h). Na horách a nad pásom lesa sa očakáva vietor s rýchlosťou viac ako 120 km/h, pričom v nárazoch môže dosiahnuť až 180 km/h.