V Nemecku zastavili vlaky

- Brocken
Novinka

Počet obetí orkánu Friederike rastie. V Nemecku a v Belgicku má po jednej obeti, v Holandsku hlásia zatiaľ 3 obete. Najsilnejší poryv vetra zaznamenali v Nemecku na hore Brocken, kde náraz vetra dosiahol rýchlosť 205 km/h, čo je mimochodom viac ako priniesol do Nemecka orkán Kyrill, ktorý vystrájal v Európe na deň presne pred 11 rokmi.

V Nemecku ide o rekordný náraz, ale Kyrill do Švajčiarska priniesol náraz vetra až o sile 225 km/h. Ten sa vyskytol v oblasti Konkordiahütte. Orkán Kyrill má aj viac obetí. Pred 11 rokmi si vyžiadal 47 obetí.

Takto vystrájala Friederika dnes v Európe:

Nemecké železnice zastavili dopravu V Severnom Porýnii-Vestfálsku a taktiež v Dolnom Sasku, Durínsku a v Sasku-Anhaltsku. Aktuálne však pozastavili diaľkovú dopravu na celom území Nemecka. Dôvodom sú popadané stromy na tratiach, pričom silný vietor s príchodom večera predstavuje nebezpečenstvo, že diaľkové vlaky, ktoré jazdia s rýchlosťou cez 250 km/h narazia do stromov. 

Orkán sa teraz presúva do Česka a Poľska. Vietor silnie aj u nás. Zároveň však bude slabnúť, nakoľko tlaková níž Friederika sa začína vypĺňať.

img
Najsilnejšie poryvy vetra dosahuje orkán v centrálnom Nemecku, zdroj: wetter.com