V noci a ráno nás zasiahnu intenzívne búrky

Novinka

Výrazné búrkové pásmo sa postupne približuje z Nemecka cez Česko ďalej na východ. Búrky by mali počas noci postupovať ďalej na východ a počas neskorých nočných a skorých ranných hodín by mali zasiahnuť aj západ Slovenska. 

Búrky sa budú nachádzať vo veľmi dynamickom prostredí a budú sa formovať do konvektívnych systémov. Po východe slnka by sa mala vzduchová masa ešte výraznejšie labilizovať a prípadné búrky budú naberať na intenzite. 

Prvé intenzívne búrky by mali vzniknúť nad Českom a na naše územie by sa mali dostať približne o 4:00 ráno. Búrky budú postupovať ďalej na východ a sprevádzané budú veľmi silným nárazovým vetrom. Vylúčený nie je ani vznik derecha. Výraz derecho sa používa pri konvektívnych systémoch, ktoré sú sprevádzané veľmi silným nárazovým vetrom po dĺžke najmenej 400 kilometrov. Vietor v derechu pácha často škody ako tornádo, no s tým rozdielom, že derecho spôsobuje škody rozsiahleho charakteru. Rýchlosť vetra môže v nárazoch dosiahnuť 25 až 35 m/s. 

Prípadné búrkové komplexy sa budú pohybovať smerom na východ ďalej do Ukrajiny. Oblačnosť sa začne zmenšovať vo večerných hodinách a zároveň začnú ustávať aj búrky.