V noci dorazia búrky a intenzívny dážď

- Ľ.F.
Novinka

Búrky sa dnes popoludní sústreďujú najmä v oblasti stredného Slovenska. Prinášajú silnejší nárazový vietor a prívalové zrážky. Najviac a najintenzívnejšie zatiaľ pršalo v okrese Levice, v obci Horné Semerovce, na toku Štiavnica, kde napršalo za jednu hodinu (medzi 18:00 a 19:00) až 35,1 mm. Búrkam sa na zvyšku územia nedarí, zrejme kvôli nízkym hodnotám rosného bodu, vzduch je na východe a západe relatívne suchý. Relatívna vlhkosť sa tam pohybuje len na úrovni 30 až 40%, čo nepraje tvorbe búrok. 

Situácia sa zmení počas noci. Od juhozápadu začne do našej oblasti postupovať studený front spojený s tlakovou výšou so stredom nad Nemeckom. Front by mal priniesť výraznejšiu dynamiku, no najmä preruší výraznejší vietor, ktorý dnes fúka na západe. Vzduch tak už nebude suchý a začne prebiehať výraznejšia konvekcia. Búrky budú mať predpoklady na intenzívne krupobitie a najmä silný nárazový vietor - downburst. 

Toto neplatí pre stredné Slovensko, kde sa búrky budú naďalej tvoriť, tak ako doteraz. 

Búrky dorazia na juhozápad Slovenska v neskorých nočných a skorých ranných hodinách. Postupovať budú ďalej na severozápad a prinesú aj intenzívny dážď. Najmä na južných a juhozápadných návetriach hôr stredného a severozápadného Slovenska môže do zajtrajšieho rána spadnúť 30 až 40 mm. V nížinách na juhozápade územia sa očakáva do 10 mm zrážok.

Východ Slovenska je čo sa týka búrok naďalej otázny. Modely však predpokladajú postup búrkového pásma v dopoludňajších hodinách. Búrky môžu byť sprevádzané krupobitím a prívalovými zrážkami.