V noci sa pálili čarodejnice. Vatry zachytili satelity

Novinka

V noci sme slávili Filipojakubská noc. Zvykom býva zakladať veľké ohne, nazývané aj ,,vatry". Slávenie tohto sviatku vidno aj na satelitných snímkach.

V noci sa pálili čarodejnice. Vatry zachytili satelity

Prvomájová noc býva každoročné v znamení ,,upaľovania čarodejníc". Táto noc, nazývaná aj Filipojakubanská noc. Táto noc patrila v minulosti k jednému z najväčších pohanských sviatkov. Silneli zlí duchovia a ľudia verili, že sa otvárajú jaskyne do podzemia, v ktorých sú ukryté poklady. S príchodom kresťanstva začali ľudia zlých duchov zamieňať za čarodejnice, ktoré sa majú upáliť. Na ochranu pred nimi ľudia začali páliť veľké ohne, na Slovensku nazývané aj ,,vatry".

Tieto zvyky sa zachovali len v niektorých oblastiach strednej Európy, na Slovensku najmä na Kysuciach, na Orave a na Považí. V Európe sa tento sviatok slávi najmä v susednej Českej republike a na východe Saxónska v Nemecku. Sviatok sa však zachoval aj na Balkáne a to najmä v Slovinsku.

Ako to vieme ? Odpoveďou sú satelitné snímky. Využitím rôznych spektrálnych kanálov vieme vytvoriť nočné satelitné snímky. Ide prevažne o termálne kanály, čiže o kanály v infračervenom spektre žiarenia. Tieto kanály dobre reagujú na zmenu teploty a pozorovať tak môžeme tisícky ,,vatier" v spomenutých krajinách. na satelitných snímkach sa javia ako fialové ,,bodky". 

img
Na Slovensku môžeme pozorovať vatry len na Považí, ojedinele aj na Orave
img
Najviac vatier v Európe je na východe Saxónska v Nemecku
img
Zvyky sa zachovali aj v Slovinsku