V noci začne snežiť. Na severe aj nad 10 cm

Novinka

K nášmu územiu sa blížia ďalšie výrazné zrážky a ak sa pýtate, kde je ten Martin na bielom koni, tak vedzte, že príde počas najbližších hodín.

Prvé snehové vločky sa začnú objavovať opäť dnes vo večerných hodinách na severe nášho územia, no nepôjde o žiadne výrazne zrážky. Situácia sa však zmení nasledujúce hodiny. Už zajtra v ranných hodinách začne ponad Balkánsky polostrov ďalej na východ postupovať hlboká tlaková níž. Tlakové níže so stredom južne od Slovenska prinášajú zrážky najmä na južné návetria hôr. Najviac zrážok sa očakáva na južnom a výhodnom Slovensku, pričom prvé zrážky sa začnú vyskytovať už počas dnešnej noci.


očakávaný postup tlakovej níže, slabomodrá farba - sneženie, modrá farba - silné sneženie, zelená farba -dážď, ružová farba - mrznúci/zmrznutý dážď

Problémová bude hranica sneženia. Tá sa počas zajtrajšieho dňa v južných oblastiach stredného a východného Slovenska bude spočiatku pohybovať na úrovni 1000 m n.m. Popoludní však bude klesať a k večeru spadne na úroveň 200 m n.m. Prvých snehových vločiek sa tak môžu dočkať napríklad aj Košice. V takto nízkych polohách sa však sneh bude topiť a striedať ho bude dážď so snehom, poprípade dážď. Najoptimistickejší je zatiaľ model WRF, ktorý očakáva sneženie takmer na celom východnom Slovensku. Nová snehová pokrývka sa však vytvorí približne od 500 m n.m. Čerstvého snehu sa tak dočká napríklad Slovenský kras.

akumulácia snehových zrážok v trojhodinových krokoch

Snehovú kalamitu však netreba očakávať. Najviac snehu napadne vo vyšších polohách a na krajnom severovýchode, keďže najviac zrážok spadne na náveterných stranách Karpatského oblúku. Pre nižšie polohy tak očakávame do 5 centimetrov snehu, pre vyššie polohy do 15 cm. Situáciu bude výrazne komplikovať silný severák, ktorý bude v nárazoch dosahovať 20 až 25 m/s. Na cestách sa tak pri snežení budú vznikať snehové záveje a jazyky. Na cestách preto buďte opatrní. 

img
výška snehovej pokrývky v nedeľu o 8:00 ráno, zdroj: Kachelmann