V noci zasiahne východ snehová kalamita

Novinka

Do našej oblasti už od severu začal prúdiť chladný, pôvodom arktický vzduch. Vietor naberá na sile a od juhu prichádzajú zrážky.

V noci zasiahne východ snehová kalamita

Situácia v počasí sa bude počas najbližších hodín výrazne komplikovať. Do strednej Európy sa od severovýchodu prepadol studený, pôvodom arktický vzduch, ktorý už priniesol sneženie na mnohých častí Francúzska, Nemecka, krajín Beneluxu či Britských ostrovov. 

Počas večerných hodín sa začne situácia komplikovať aj na našom území. Zatiaľ čo v nižších hladinách troposféry k nám prúdi už studený vzduch, vo vyšších vrstvách k nám od juhozápadu prúdi o niečo teplejší, no najmä vlhký vzduch.

Postupne začína na sile naberať aj vietor. Ten fučí najmä na východe Slovenska. O 18:00 fúkal najsilnejší vietor v Telgárte, kde fúkal priemernou rýchlosťou 14 m/s a v nárazoch dosahoval až 20 m/s. Silno však fúka na väčšine východného Slovenska, kde vietor dosahuje priemernú rýchlosť 10 až 15 m/s, v nárazoch aj viac. 

Už v týchto chvíľach sa nad naše územie od juhu dostáva zrážkové pásmo. Večer a počas noci sa očakáva sneženie najmä na juhu a východe Slovenska. Na východe bude snežiť intenzívne a v kombinácii s vetrom môžu podmienky s vysokou pravdepodobnosťou spôsobiť snehovú kalamitu. V ktorých okresoch spôsobí počasie najväčšie problémy si pozrite TU.

img
Priemerná rýchlosť vetra o 16:00, zdroj: SHMÚ