V obrovskej trhline našli kráter starý 60-tisíc rokov

Novinka

Obrovská trhlina sa vytvorila v oblasti jednej z mliečnych fariem na Novom Zélande. V tejto trhline našli vedci zaujímavé informácie.

V obrovskej trhline našli kráter starý 60-tisíc rokov
foto: Colin Tremain

Obrovská trhlina sa vytvorila 15 kilometrov juhovýchodne od meste Rotorua, na severnom ostrove. Objavená bola motocyklistom, ktorému sa prepadla cesta priamo pred očami. Trhlina má na dĺžku približne 200 metrov, miestami je 20 metrov široká a rovnako hlboká. 

Ako došlo k jej vzniku ? Trhlina sa vytvorila nad jedným zo zlomov, ktoré sa v oblasti nachádzajú. Podzemná voda, ktorá tečie paralelne so zlomom postupne odnášala sedimenty a pôdy sa nakoniec prepadla. V oblasti sa vyskytovali intenzívne zrážky, ktoré tomuto procesu výrazne napomohli.

Ešte väčšie prekvapenie priniesla trhlina pre geológov. Na úplnom spodku tejto trhliny našli sopečné horniny, ktoré sú staré minimálne 60-tisíc rokov. Na tejto hornine leží približne 5 metrov sopečného prachu a úplne navrchu asi desaťmetrová vrstva sedimentov. Vydedukovali tak z toho, že v oblasti sa kedysi dávno nachádzal sopečný kráter, ktorý sa postupne zaniesol.

Vedci očakávajú, že trhlina sa bude ďalej zväčšovať a s pomocou zrážok bude erodovať.