V ovzduší sa nachádza množstvo prachu zo Sahary

Novinka

Saharský prach sa dostáva do Európy veľmi často. Prináša zatiahnutú oblohu a vytvára vhodnejšie podmienky pre tvorbu oblačnosti.

V ovzduší sa nachádza množstvo prachu zo Sahary

Slovensko zasiahol počas dnešného dňa prach zo Sahary. Práve dnes je jeho koncentrácia v ovzduší nad našim územím najvyššia, čo môžeme pozorovať aj vlastným okom. Prach zo Sahary v atmosfére spôsobuje, že obloha aj napriek tomu že je jasno vyzerá zatiahnutá (zahmlená). To sme mohli pozorovať aj dnes v oblasti Bratislavy, odkiaľ pochádza fotografia, no podobne to vyzerá na celom území Slovenska.

Saharský prach však nespôsobuje len zahmlenú oblohu. Malé čiastočky tvoria kondenzačné jadrá, potrebné pre vznik oblačnosti a zrážok. Znamená to, že pokiaľ sa v atmosfére nachádza dostatočná vlhkosť a veľa kondenzačných jadier, saharský prach zapríčiní väčšie množstvo zrážok.

Počas večera a noci sa očakávajú zrážky aj u nás. Spočiatku sa vyskytnú prehánky a búrky na západe Slovenska, počas noci sa presunú nad stredné a východné Slovensko. Zajtra bude pršať najmä na východe a od západu sa bude postupne vyjasňovať.

V oblastiach kde spadnú zrážky očakávajte vrstvu saharského prachu aj na oknách či autách. Neodporúčame ich preto dnes umývať.