V sobotu vyskočia teploty aj nad +20°C

Novinka

Situácia v charaktere počasia sa začína meniť. Doteraz prúdil do našej oblasti  o niečo chladnejší vzduch od východu, no aktuálne sa začína charakter počasia meniť. Po okraji tlakovej výše, ktorá más svoj stred nad Fínskom k nám začína prúdiť teplejší vzduch od juhu až juhovýchodu. 

Teploty pôjdu nahor. Počas zajtrajšieho dňa sa teploty na našom území vyšplhajú na +12 až +17°C. Avšak v dolinách a kotlinách, predovšetkým na severe Slovenska sa teploty môžu dostať až cez hranicu +20°C. Na severe tak bude teplejšie ako na juhu a to vďaka fénovému efektu. 

Čo je fénový efekt ?

Fénový efekt vzniká, keď vlhký, morský vzduch musí prekonať nejakú horskú prekážku. Aby nejaké pohorie tento vzduch prekonal, tak musí stúpať. Pri jeho vzostupe dochádza k ochladzovaniu. Na 100 m sa vzduch ochladí o 1°C. Pri nasýtení potom rýchlo kondenzuje a ochladzuje sa asi o 0,6°C na 100 metrov, vďaka čomu pomerne silno prší a sneží. Na druhej strane kopca po prekonaní horského masívu potom tento vzduch klesá, avšak pri svojom stúpaní už skondenzoval a svoju vlhkosť stratil. Následkom toho sa potom tento vzduch pri svojom zostupe rýchlo ohrieva a to až o 1°C na 100 metrov.