Večer môžu doraziť výraznejšie búrky

Novinka

Situácia v strednej Európe je zatiaľ kľudná. Tvorbe búrok zabraňuje silná vrstva CIN. Takýto trend by mal pretrvávať aj naďalej. Počas neskorších popoludňajších hodín sa však podľa niektorých modelov môže táto vrstva prerušiť, čo by malo za následok tvorbu silných búrok.  Nie všade by však mali byť silné.

Všetko závisí od začiatku konvektívnej iniciácie, čiže začiatku tvorby búrkovej oblačnosti. V oblasti západného Slovenska, južnej Moravy a severovýchodného Rakúska aktuálne fúka silný južný nárazový vietor. Ten veľmi napomáha búrkam, keďže hodnoty strihu vetra sú veľmi vysoké, až okolo 40 m/s. To znamená, že každá búrka, čo sa v tejto oblasti vytvorí by mala rýchlo eskalovať do väčšieho komplexu, poprípade do búrky supercelárneho charakteru. Takéto búrky by boli sprevádzané silným nárazovým vetrom, poprípade pri supercelárnych búrkach silným krupobitím.

Čas iniciácie je však otázny. Výšková tlaková níž sa zatiaľ prehlbuje v oblasti Álp. Postupne sa však bude presúvať na severovýchod a na jej prednej strane začnú vznikať búrky. Pokiaľ bude vrstva CIN prekonaná tak búrky môžme čakať približne okolo 22. hodiny večer. Prvé búrky by mali doraziť na juhozápad a postupne sa presúvať na sever až severovýchod. Zároveň s touto líniou by sa na väčšine územia stredného Slovenska mala tvoriť búrková oblačnosť. Tieto búrky však už nebudú nijak výrazné a ich hlavnou podporou bude vlhkosť vzduchu, čo znamená že búrky budú sprevádzané najmä prívalovým dažďom.

Situácia je však veľmi zložitá z hľadiska iniciácie búrok a všetko závisí len od času. Čím neskôr začnú, tým budú slabšie. Situáciu budeme aktuálne sledovať:

POSTUP BÚROK: FIALOVÁ FARBA - BÚRKY, ZELENÁ FARBA - DÁŽĎ