Vedci našli v Antarktíde 91 nových sopiek

Novinka

Tímu geovedcov z Univerzity v Edinburgu sa podaril nečakaný objav. Vedci našli pod ľadovou pokrývkou Antarktídy 91 nových, aktívnych vulkánov. Po pripočítaní tohto čísla k už 47 známym sopkám sa tak Antarktída stáva miesto s najhustejším výskytom sopiek na celej našej planéte. 

Ako bolo uvedené v geologickej štúdii Geological Society of London, novoobjavené sopky sú rozmiestnené po celej Západnej Antarktíde, hlboko pod ľadovou pokrývkou. Ich najvyššia koncentrácia je však pozdĺž takzvaného Západoantarktického systému riftových chrbátov.

Niektoré z týchto sopiek majú veľkosť malých kopcov, iné sú zas vysoké aj 3850 metrov, čo je približne výška hory Fuji. Väčšina z nich sú štítové vulkány, čiže vulkány ako napríklad Mauna Kea a Mauna Loa na Havaji. To naznačuje že vulkány tohto typu, ktoré sú naviac vysoké ako Fuji, majú aj mimoriadne veľký objem, až do 8 tisíc kilometrov kubických.

Akú to má hrozbu pre ľudstvo ? Čoraz rýchlejšie roztápajúci sa ľad bude vytvárať viac vody, ktorá bude fungovať ako rozbuška pre magmu v týchto vulkánoch. Ďalším problémom je, že s ubúdajúcim množstvom ľadu bude klesať aj tlak, ktorý pôsobí na tieto vulkány zhora, čím sa uvoľní ďalšia energia a v magme sa vytvoria bubliny plynu, ktoré pravdepodobnosť výbuchu ešte väčšmi navýšia.

img
zdroj: The Guardian
img
zdroj: The Guardian