Vedci objavili doteraz neznámy oceánsky prúd

Novinka

Systém morských a oceánskych prúdov neustále transportuje nepredstaviteľné množstvo vody okolo našej planéty. Prúdy vznikajú rozdielmi v teplote a salinite vody a takisto pohybom Zeme. Vďaka Golfskému prúdu je Európy zásobovaná početnými zrážkami z Atlantického oceánu, prúdy tak tvoria aj jedinečnú klímu pre každý kontinent či svetadiel. 

Vedci objavili doteraz neznámy oceánsky prúd

Vedci prednedávnom objavili nový oceánsky prúd. Objav sa stal len náhodou, pri skúmaní Mozambického kanálu medzi Madagaskarom a africkou pevninou. Vedci si všimli zaujímavý prúd vody. Po hlbšej analýze územia pomocou pokročilých satelitných technológií  zistili, že pohyb vody v danej oblasti nemôže byť spôsobený predtým známymi prúdmi.

Prvotný výskum novozvaného Juhozápadného madagaskarského pobrežného prúdu, publikovanom v žurnáli Geophysical Research Letters, uvádza, že prúd teplej morskej vody sa nachádza v hĺbke menej ako 300 metrov a je dlhý približne 100 kilometrov.

Podľa vedcov prispieva tento prúd k lepším biologickým podmienkam na povrchu oceánu. Ide o takzvaný ,,upwelling" prúd, čiže prúd, pri ktorom stúpa chladnejšia voda z dna k povrchu, kde sa ohrieva. Na povrch oceánu sa tak pri pobreží dostáva voda bohatšia na minerály a živiny. To pomáha napríklad rybolovu, keďže v oblasti žije viacej rýb. Tento nový prúd sa nachádza juhozápadne od Madagaskaru a živiny prináša na juhozápadné pobrežie Madagaskaru.