Vedci varujú: Islandská sopka môže vybuchnúť

Novinka

Island je geologicky veľmi aktívny región. Z geologického hľadiska je mimoriadne zaujímavým miestom, keďže leží na dvoch tektonických doskách, ktoré sa od seba vzďaľujú. Východnú časť ostrova tvorí Eurázijská platňa a západnú časť Severoamerická platňa. V oblasti sa nachádza množstvo sopiek, no jedna začala v posledných dňoch vzbudzovať veľké obavy. 

Konkrétne ide o sopku Oraefajokull. Ako informovala agentúra AP (Associated Press) v oblasti vulkánu zaznamenali vedci narastajúcu seizmickú aktivitu. Vo vzduchu tam cítiť síru, ktorá sa dostáva na povrch takisto s vriacou, kalnou vodou. Vedci taktiež sledujú stav snehovej pokrývky na vrchole sopky. Zistili, že v snehovej pokrývke vzniká dutina, ktorá sa zväčšuje približne o 45 centimetrov za deň. 

Všetko teda naznačujú tomu, že Zemská magma sa postupne približuje k povrchu. Len počas posledného týždňa, Islandský meteorologický úrad zaznamenal 160 zemetrasení v oblasti, ktorá je citlivá na pohyb magmy pod zemou. Vulkanológovia začali sopku intenzívne sledovať a zvýšili výstrahu na žltú, ktorá znamená že vulkán je v stave zvýšeného nepokoja.

Oraefajokull je považovaná za najnebezpečnejšiu sopku na Islande. Nevybuchla totiž od roku 1728 a kvôli nedostatku informácii z minulosti sa nevie ako často dochádza k jej výbuchu. Vedci však dúfajú, že nedôjde k tak silnej erupcii ako v roku 1372. Vtedy spôsobil topiaci sa sneh a ľad mimoriadne povodne, ktoré ničili všetko čo prišlo do cesty. Zároveň napadla aj vrstva popolu hrubá desiatky centimetrov.

Oraefajokull však nepredstavuje hrozbu len pre Island. Spomeňme si na erupciu sopky Eyjafjallajökull v roku 2010, ktorá ochromila leteckú dopravu vo veľkej časti Európy.

img
Vrchol sopky Oraefajokull, zdroj: Kristinnstef/Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0