Vianoce by mohli priniesť sneženie

Novinka

V predchádzajúcich dňoch sme písali o vývoji počasia na Vianoce. Žiadne vysoké teploty nám celkom iste nehrozia. Tohtoročné Vianoce by mali priniesť teploty pod hranicou dlhodobých priemerov. Na Štedrý deň sa na našom území očakávajú teploty o 0,5 až 1°C nižšie ako je dlhodobý teplotný priemer. Štedrý deň by tak mal byť slabo teplotne podpriemerný.

Oveľa zaujímavejšia je situácia nad našou oblasťou počas Vianoc. Naša oblasť by sa mala nachádzať v chladnejšom vzduchu, no súčasne sa očakáva dna dni pred Štedrým dňom nad Balkánom prehĺbenie tlakovej níže.

Obvykle najviac snehu v zime prinášajú do našej oblasti takzvané ,,jadranské tlakové níže,, Tie prichádzajú pochopiteľne z Jadranu nad Balkán až do našej oblasti. Pokiaľ táto níž dorazí v chladnejšom prúdení, tak dokáže priniesť výdatné snehové zrážky.

Počas Vianoc sa očakáva, že sa dostaneme pod vplyv oblasti nižšieho tlaku. Intenzita sneženia bude závisieť od prehĺbenia tlakovej níže. Z dnešného pohľadu však dva hlavné modely GFS aj ECMWF očakávajú deň pred Štedrým dňom a na Štedrý deň snehové zrážky.

Zatiaľ najviac snehu by mohlo pribudnúť v oblasti východu a to až okolo 5 cm. Samozrejme detailnejší vývoj je nejasný, nakoľko do Vianoc zostáva stále týždeň, no numerické modely začínajú byť možnosti tohtoročných bielych Vianoc čoraz viac naklonenejšie.

Pozrite si vyhliadku počasia do konca roka, ktorú nájdete TU.