VIDEO: Blizardové podmienky v Rumunsku

Novinka

Naozaj extrémne podmienky panujú aktuálne v niektorých častiach Balkánskeho polostrova. Rumunská vláda vyhlásila mimoriadny stav a na pomoc vyrazila aj armáda. K dispozícii je 2600 vojakov a až 400 vojenských vozidiel. Tie vyťahujú zafúkané autá po celej krajine. Situácia je naozaj kritická a akákoľvek aktivita vo vonkajšom prostredí je nemožná. Pri silnom snežení a teplote -15°C fúka silný nárazový vietor, ktorý dosahuje aj viac ako 100 km/h. Pocitová teplota tak klesá až k -30°C.

Blizardové podmienky zapríčinili aj zrušenie približne štyridsiatich vlakových spojení medzi mestami Bukurešť a Constanta. Zatvorená je aj diaľnica A2, ktorá spája tieto dve mestá. Problémy nastávajú aj v leteckej doprave. Z letiska Otopeni v hlavnom meste meškajú letecké spoje v priemere 60 minút. Svoje lety už odriekol aj WizzAir. Išlo o 4 lety z Bukurešti do Londýna, Paríža, Bruselu a Štokholmu. Takáto situácia bola na ceste medzi mestami Ovidiu a Nicolae Bălcescu pri pobreží Čierneho mora:

În sprijinul celor afectați de căderile masive de zăpadă!

În aceste momente, militari din cadrul Brigăzii 9 Mecanizate intervin în sprijinul celor afectați de căderile masive de zăpadă pe DN 2A, între localitățile Ovidiu și Nicolae Bălcescu, pentru degajarea căii de acces și deblocarea unor autocamioane rămase înzăpezite.

La nivelul întregii țări, Ministerul Apărării Naționale este pregătit să intervină în primă urgență, la solicitarea autorităților competente de la nivel central și local, cu peste 2.600 de militari și circa 400 de mijloace tehnice cu putere sporită de deplasare, tractare și transport, autosanitare și automacarale, precum şi cu cinci elicoptere şi o aeronavă ale Forțelor Aeriene Române. La nevoie, pot fi puse la dispoziție și alte forțe și mijloace suplimentare.

Imagini: MApN, Claudiu Pîrnuţă

România #mapn #ArmataRomâniei