VIDEO: Extrémne tornádo sa prehnalo Texasom

Novinka

Počas noci sa v okolí mesta Dimmitt v Texase vyskytli veľmi silné búrky. Tie boli sprevádzané extrémnym krupobitím a tornádami. Krúpy dosahovali v priemere miestami až 8 centimetrov a páchali aj škody. Tie však neboli veľké, keďže oblasť je veľmi riedko obývaná. Najväčším nebezpečenstvom však boli tornáda. Búrky vyprodukovali aj extrémny typ tornáda nazývaný "wedge" tornádo. Toto tornádo dosahuje pri zemi v priemere stovky metrov a okolo neho sa tvoria sekundárne vzdušné víry. Práve v týchto víroch je rýchlosť vetra najvyššia.

Odhadovaná sila tornáda, ktoré sa prehnalo okolím mesta Demmit je EF4 až EF5, čo je extrémne zriedkavá intenzita. Rýchlosť vetra v takýchto tornádach dosahuje 267–322 km/h, resp. pri EF5 je to viac ako 322 km/h. Štatisticky je len 0,08% všetkých tornád o sile EF5. Škody po tornáde však zatiaľ nie sú známe a zrejme veľké nespôsobilo, keďže sa prehnalo riedko obývanou oblasťou. Perfektný informačný systém a mnoho lovcov búrok v oblasti zas zabezpečili včasné varovania a ľudia sa prípadne mohli schovať do úkrytov. V meste Demmitt boli zaznamenané aj naozaj extrémne úhrny zrážok. Niektoré zdroje uvádzajú, že pri tejto búrke napršalo až 12 palcov, čo je približne 300 milimetrov.

Toto mohutné tornádo však nebolo jediným. V oblasti sa počas týchto búrok vyskytli desiatky tornád. Búrky a supercela pri meste Demmitt sú viditeľné aj na radarovej animácii. Supercela pri meste Demmitt je tá naľavo. Satelitnú animáciu nočnej búrky z družice GOES-16 si môžete pozrieť tu:

img
Tornádo EF4 až EF5 v okolí mesta Dimmitt