VIDEO: Orkán Friederike ,,odfúkava,, ľudí

- Severné Porýnie-Vestfálsko
Novinka
VIDEO: Orkán Friederike ,,odfúkava,, ľudí

Je to zaujímavé načasovanie. Presne pred 11 rokmi: 18.januára 2007 zasiahol strednú Európu orkán Kyrill, ktorý si vyžiadal desiatky ľudských obetí. Dnes, presne na deň tu máme novú búrku s menom Friederike. 

Tá sa už prehnala Holandskom, kde paralyzovala dopravu. Vietor dosahoval poryvy cez 130 km/h. Obete zatiaľ nie sú hlásené, no orkán si už vyžiadal niekoľko zranených ako napríklad na videu z Holandska, kde vietor doslova ,,odfúkol,, ľudí:

Silný vietor vyvrátil tisícky stromov po celom Holandsku. V Rotterdame bol vietor taký silný, že si takto hravo poradil s kontajnermi:

Aktuálne sa mohutný vietor presúva z Holandska do Nemecka, kde v pohorí Harz môžu nárazy vetra dosiahnuť rýchlosť až 200 km/h. Najsilnejšie zatiaľ vietor fúkal na nemeckej najvyššej hore Zugspitze s rýchlosťou 157 km/h. Druhý najsilnejší náraz vetra bol zaznamenaný v oblasti Issumu na úrovni 133 km/h. 

Najnovšie informácie hovoria, že v Severnom Vestfálsku-Porýnii zastavili všetku železničnú dopravu. Výnimkou sú len vlaky najvyššej kategórie ICE, ktoré však jazdia zníženou rýchlosťou. Dôvod zastavenia železničnej dopravy je riziko pádu stromov. 

V Severnom Porýnii-Vestfálsku sú zatvorené školy a väčšina úradov. Obyvateľov vyzvali, aby radšej zostali doma.

Silný vietor už zúri na západe Nemecka a postupne zosilnie aj v Česku. U nás začne vietor silnieť najmä po 16:00.

img
Vietor napáchal v Holandsku veľké škody, zdroj: dpa
img
Vietor napáchal v Holandsku veľké škody, zdroj: dpa
img
Vietor napáchal v Holandsku veľké škody, zdroj: dpa