Výstavba priehrady v Kolumbii sa zmenila na katastrofu

- Ituango
Novinka

Výstavba najväčšej vodnej nádrže v Kolumbii sa zmenila na prírodnú katastrofu. Stovky ľudí museli opustiť svoje domovy.

Výstavba priehrady v Kolumbii sa zmenila na katastrofu
Výstavba priehrady Hidroituango navždy zmení údolie, ktoré sa nachádza od múru proti prúdu, foto:

Kolumbíjske plány na výstavbu najväčšej priehrady v krajine sa zmenili na prírodnú katastrofu. Nečakaný zosuv pôdy, ktorý vyvolali výdatné zrážky, spadol priamo do oblasti, kde sa staval priehradný múr vodnej nádrže Hidroituango. Zosuv poškodil viaceré tunely vo výstavbe, cez ktoré sa začala valiť voda.

Následný vzostup rieky Cauca spôsobil zaplavenie celého údolia nachádzajúceho sa pod priehradným múrom. Napriek tomu, že sa pracovníkom podarilo nájsť spôsob, ktorým zabezpečili kontrolovaný prietok vody, na varovanie obyvateľov žijúcich pod priehradou vraj už nebol čas.

Rýchlo stúpajúca voda zničila desiatky domov a bez strechy nad hlavou nechala až 600 ľudí. Evakuácie však boli nariadené pre celkovo desiatky tisíc ľudí. Voda zničila dva dôležité mosty, dve školy a dokonca aj nemocnicu. Našťastie si tento incident nevyžiadal žiadne obete ani zranených či nezvestných.

Zatiaľ čo firma, ktorá ma výstavbu na starosti sa odvoláva na nečakanú geologickú situáciu, domáci firmu obviňujú z nedbalosti a neskorého varovania. V oblasti momentálne zasahuje armáda ale aj zložky Červeného kríža.