Zánik Zeme tak skoro nepríde

Novinka
Zánik Zeme tak skoro nepríde

Ak ste zaevidovali správy o konci sveta, ktorý mal nastať v sobotu, tak iste viete, že sa nič na našej planéte nestalo a prežili sme tak už ďalšiu z predpovedí o konci sveta. Tých je už viac ako 150. Predpoveď nevyšla ani americkému numerológovi Davidovi Meadevi, ktorý tvrdil, že séria zemetrasení, vulkanickej činnosti a extrémnych javov v počasí ako priniesli hurikány Irma a Harvey sú predzvesťou konca sveta, ktorý mal prísť 23. septembra, presne 33 dní po zatmení Slnka v USA.

Prežili sme a už teraz sa na svetle sveta ukazujú nové predpovede o blížiacej sa planéte X, ktorá mieri k Zime a zrazí sa s ňou. NASA však upokojuje, že ak by sa nejaká planéta blížila, tak by ju už dávno pozorovala.

Vedci upokojujú, že zánik sveta najreálnejšie hrozí až o 5 miliárd rokov, kedy Slnko vyčerpá zásoby vodíka v jadre a premení sa na červeného obra. Týmto sa veľmi zvýši jasnosť hviezdy, približne 1 000 až 10 000-krát a tiež sa zníži jej efektívna teplota. Je to preto, lebo zväčšovanie hviezdy narastá rýchlejšie ako zväčšovanie jasnosti a tým hviezda chladne a jej farba sa posúva k červenému okraju spektra. Povrchová teplota červeného obra sa pohybuje len od 2 000 do 4 000°C. Ich polomer je 10 až 100-násobný v porovnaní so Slnkom.