Zima povolí. Teploty pôjdu každým dňom nahor

Novinka

Môžeme povedať, že aktuálne zažívame najchladnejšie obdobie. Do našej oblasti prúdi od severovýchodu studený vzduch. Prílev chladného, kontinentálneho vzduchu od severovýchodu sa nasledujúce obdobie bude zmierňovať, ustávať a do prelomu januára a februára by už nemalo nastať.

To znamená, že v našej oblasti už bude len teplejšie, čo vidieť na ensembli numerického modelu GFS. Jednotlivé behy sa zhodujú na postupnom otepľovaní. Zatiaľ čo aktuálne sa teplota v hladine 850 hPa, čo je pri prepočte približne horská výšky 1500 m n.m. pohybujú na úrovni -9°C, tak už o týždeň by sa mali teploty pohybovať na -4°C a ku koncu januára sa črtajú teploty až na úrovni +5°C.

Toto by znamenalo, že naše hory čaká odmäk a výrazné zhoršenie lyžiarskych podmienok. Ako bude v nižších polohách je však otázne. Pripomeňme, že na to, aby snežilo aj v nížinách je potrebná teplota v hladine 850 hPa aspoň na úrovni -5°C. Súčasne však na ensembli môžete vidieť že ako také zrážky sa očakávajú až v závere januára pri kladných teplotách v hladine 850 hPa. Vypadávať by tak mohli kvapalné zrážky, avšak v spodných vrstvách môže zostať chladný vzduch a zrážky by tak mohli namŕzať.

Postupné otepľovanie je na dohľad. Isté je zatiaľ len to, že výdatné sneženie sa v dohľadnej dobe nečaká.

Podrobnejšiu vyhliadku na ďalšie dni si pozrite TU.

img