Zimná búrka sužuje USA. Leguány stuhli

Novinka
Zimná búrka sužuje USA. Leguány stuhli

Východ USA sužuje mohutná zimná búrka. Dopravu komplikujú až polmetrové záveje, ktoré sa vytvárajú takmer na celom východnom pobreží. Bez elektriny sa už ocitlo takmer 200 000 obyvateľov a podľa CNN ohrozuje búrka ďalších 13 miliónov. 

V New Yorku vyhlásili stav zimnej poveternostnej núdze. Vyzvali ľudí, aby radšej nevychádzali z domu, pokiaľ nemusia a aby pri cestovaní využívali mestskú hromadnú dopravu.

Na východe štátu Massachusetts kvôli kalamite zastavili prevádzku jadrovej elektrárne po tom. čo počasie strhlo jednu vetvu diaľkového elektrického vedenia, ktoré napojuje elektráreň na rozvodnú sieť. 

Spoločnosť American Airlines musela včera zrušiť viac než 1300 letov a ďalšie lety ruší aj dnes.

Studený vzduch zasiahol aj Floridu. Teplota poklesla len na +5°C a mnohých obyvateľov prekvapili stuhnuté leguány. Tie sa prestávajú hýbať, ak teplota poklesne pod +10°C. Leguány padajú zo stromov a povaľujú sa na uliciach bruchom nahor.


 

Zoológovia odporúčajú nemanipulovať s leguánmi. Po oteplení sa totiž preberú k životu a mohli by sa cítiť ohrozené. 

Zimné počasie sužuje severovýchod USA už od Vianoc. Za všetko môže rozsiahla tlaková níž, ktorá sa nachádza nad západným Atlantikom a v ktorej strede klesá tlak vzduchu až na 950 hPa. Po okraji tejto tlakovej níže prúdi nad východ USA studený, arktický vzduch, ktorý nasycujú Veľké kanadské jazerá. Z tohto dôvodu na severovýchode aj husto sneží.