Severovýchod Argentíny už od decembra minulého roku sužujú požiare. Zhorenú časť lesa dokonca vidieť aj na družiciach.
V národnom parku Iberá v severovýchodnej Argentíne naďalej horia požiare, ktoré sú poháňané vlnou horúčav a dlhotrvajúcim suchom.
Požiare sa začali koncom decembra 2022. Na obrázok vo farbách true-color, teda v reálnych farbách je vidieť dym z týchto požiarov, keď nad nimi 9. februára prechádzala družica Landsat9.
Na obrázku vo false-color farbár vidno v infračervenom spektre zhorené oblasti (hnedá farba) a ešte nezhorenú vegetáciu (zelená farba).
Podľa Marka Parringtona, vedúceho vedca služby monitorovania atmosféry programu Copernicus (CAMS), bola od roku 2022 až doteraz požiarna aktivita v regióne nezvyčajne vysoká.
Globálny protipožiarny asimilačný systém CAMS využíva aktívne údaje o požiaroch zo satelitných senzorov NASA na odhad emisií požiarov vegetácie, ktoré sa potom používajú na predpovedanie vplyvov spaľovania biomasy na kvalitu ovzdušia.
Hoci pôvod požiarov nie je jasný, dlhotrvajúce sucho a vysoké teploty v regióne prispeli k ich vzniku aj sťažujú ich hasenie. Pred takmer dvoma týždňami, 13. februára, argentínska Národná meteorologická služba vydala výstrahy pred vysokými teplotami, pretože teploty v častiach strednej a severnej Argentíny dosiahli +40 ° C.
Podľa národnej meteorologickej služby je to už ôsma vlna horúčav v krajine toto leto. Keď sa horúčavy v priebehu februára presunuli z južnej Argentíny na sever, prekonali teplotné rekordy v 27 argentínskych mestách.
V posledných troch mesiacoch roku 2022 boli úhrny zrážok v strednej Argentíne najnižšie za viac ako polstoročie. Hoci La Niña je zodpovedná za nedostatok dažďa, zmena klímy spôsobená ľudskou činnosťou podľa výskumníkov WWA zvýšila pravdepodobnosť nedávnych extrémnych teplôt v regióne až 60-krát.