NASA ponúka 3 000 000 dolárov každému, kto dokáže vyriešiť túto jedinú vec vo vesmíre, ktorá už vedcov trápi veľmi dlho. Za vyriešenie tejto záhady ponúkajú rozprávkovú odmenu.
NASA nemá núdzu o peniaze, o tom niet pochýb a tak teraz ponúkajú 3 milióny dolárov jednotlivcovi, ktorý dokáže vyriešiť jednu vec vo vesmíre. Vesmírna agentúra má vo vesmíre veľa problémov a každý, kto im pomôže s jedným z nich, čaká na finančnú odmenu.
Vesmírna agentúra teraz napreduje s projektom, ktorý by opäť poslal ľudí na Mesiac, pričom prvá posádka po50 rokoch by mala pristáť na jeho povrchu v septembri 2026. Veľmi očakávaná misia pošle na náš satelit prvú ženu a prvého človeka inej farby pleti ako bielej.
To, ako sa dostanú na Mesiac už vymysleli, teraz hľadajú pomoc so zlepšením udržateľnosti dlhodobých lunárnych misií. Agentúra hľadá pomoc s novými spôsobmi spracovania rôznych druhov odpadu vrátane starého oblečenia a obalov z potravín.
Amy Kaminski, programová výkonná riaditeľka programu Ceny, výzvy a Crowdsourcing NASA, povedala: „Udržateľná prevádzka je pre NASA dôležitým faktorom pri objavovaní a výskume mimo nášho domova aj na Zemi. Touto výzvou hľadáme inovatívne prístupy verejnosti k nakladaniu s odpadom na Mesiaci a snažíme sa preniesť získané poznatky späť na Zem v prospech nás všetkých."
Dúfajú, že sa im podarí bojovať proti týmto problémom s nedávno ohlásenou výzvou LunaRecycle Challenge, dvojfázovej súťaže, do ktorej sa ľudia môžu zapojiť, aby pomohla NASA byť udržateľnejšou, pokiaľ ide o vesmírne misie.
Niet pochýb o tom, že NASA je plne odhodlaná byť udržateľnejšou, čo uvádza aj v tlačovej správe: „NASA sa zaviazala k trvalo udržateľnému prieskumu vesmíru. Keď sa pripravujeme na budúce ľudské vesmírne misie, bude potrebné zvážiť, ako budú prúdiť rôzne toky odpadu, vrátane pevného odpadu, ktorý je možné minimalizovať – ako aj to, ako možno odpad skladovať, spracovávať a recyklovať vo vesmírnom prostredí, takže na Zem bude potrebné vrátiť len málo odpadu alebo vôbec žiadny.“
V posledných rokoch pribúdajú správy o tom, ako odpad z vesmíru nekontrolovane padá na Zem, či robí problémy aj vesmírnym lodiam pri orientácii. Okolie našej Zeme je doslova prehustené odpadom a riešiť to začala okrem NASA aj ESA (Európska vesmírna agentúra). Štart misie CLEAR, ktorá má pomôcť vyčistiť európsky odpad, je naplánovaný na roky 2025 až 2026.