Mnoho odborníkov aj laikov hovorí o veľkej nezodpovednosti zo strany Číny. Už po 4-krát nechala Čína bez kontroly dopadnúť úlomky z rakety na Zem. Tony kovového vesmírneho odpadu, našťastie, spadli do Tichého oceána.
Už po štvrtýkrát čínsky vesmírny program použil 23-tonovú nosnú raketu Long March 5B, ktorá uskutočnila nekontrolovaný opätovný vstup späť na Zem. Úlomky veľkých rozmerov dnes dopadli späť na Zem. Tie spadli do Tichého oceána, informovalo v piatok ráno vesmírne velenie Spojených štátov amerických.
Táto udalosť však vyvolala vlnu kritiky na adresu Číny, keďže krajina znova ponechala pád kovových častí rakety na náhodu, pričom tento svoj postup zopakovala už po 4-krát.
Čínsky hovorca ministerstva zahraničných vecí Zhao Lijian na margo kritiky uviedol, že raketa Long March 5B bola navrhnutá tak, aby predstavovala malé nebezpečenstvo pri opätovnom vstupe do zemskej atmosféry. Na svoju obranu dodal, že raketa je navrhnutá špeciálnou technológiou, pri ktorej väčšia časť rakety zhorí v atmosfére.
Konanie Číny vzbudzuje oprávnené obavy. Matematici preto vypočítali, aká je pravdepodobnosť, že nás trafí úlomok z rakety. Pravdepodobnosť, že všetci, teda takmer 8 miliárd ľudí na Zemi, prežije bez ujmy na zdraví, predstavuje podľa matematikov až 99,5 %. Existuje však 0,5 %-ná šanca, že by niekto mohol byť zranený alebo zabitý pri dopade úlomkov na Zem.
Riziko pre jednotlivca predstavuje 6 ku10 biliónom. Ak by z neba spadlo 10 biliónov čínskych raketových zosilňovačov Long March 5B, šesť z nich by vás zasiahlo.
Pripomenieme, že dva z troch predchádzajúcich štartov Long March 5B skončili pristátím veľkých kusov kovu v blízkosti obývaných oblastí bez ujmi na zdraví.
Čína má na budúci rok plánuje ďalší štart Long March 5B za účelom umiestniť vesmírny teleskop Xuntian na obežnú dráhu Zeme, ktorý by konkuroval Hubbleovmu vesmírnemu teleskopu od NASA.
Odborníci vyslovujú svoje obavy, že čínsky scenár sa bude zrejme opäť opakovať.